Pompa - poznaj dokładną definicję

naprawa pomp hydraulicznych
Pompa ? urządzenie służące do wytworzenia różnicy ciśnień między stroną ssawną (wlotem do pompy) a tłoczną (wylotem z pompy), umożliwiającej transport cieczy lub osadów. Działanie pompy polega na przekazaniu cieczy siły mechanicznej przez wirnik, tłok lub membranę, celem jej sprężenia1. Aktualnie wszystkie przenośniki cieczy nie mające tłoka, membrany, łopatek, lub wirnika nie zaliczają się do pomp, mimo posiadania w nazwie słowa pompa.

Jako przykłady dawnych pomp podawane są przenośniki cieczy, stanowiące nierozłączny element z silnikiem, np.

parowy podnośnik wody i jego odpowiednik spalinowy, w których czynnik roboczy np.

para wodna bezpośrednio przekazuje energię cieczy.

Ponieważ parowe i spalinowe podnośniki wody mają jedynie znaczenie historyczne, przeważnie nie umieszcza się ich w klasyfikacji, albo nie zalicza do pomp.
Podobnie jest ze śrubą Archimedesa. W każdym przypadku, by pompa mogła pracować, musi być zalana, co oznacza, że przestrzeń robocza pompy oraz rurociąg ssawny musi być wypełniony cieczą i odpowietrzony w momencie rozruchu pompy. Wyjątkiem od tego są pompy samozasysające. Także niektóre pompy wyporowe, charakteryzujące się wysoką szczelnością oraz umieszczone w układzie pompowym o niewielkiej wysokości ssania są w stanie rozpocząć pracę bez wcześniejszego zalania rurociągu ssawnego. Pompy charakteryzują następujące parametry: wydajność (Q) ? mierzona w objętości przepompowywanej cieczy na jednostkę czasu, w układzie SI wyrażona w metrach sześciennych na sekundę; wysokość podnoszenia lub maksymalne ciśnienie (H) ? mierzone w metrach słupa wody lub w układzie SI w paskalach; moc (N) ? obliczana jako iloczyn wysokości podnoszenia i wydajności1. Dobór pomp polega na wyborze pompy o parametrach odpowiednich do potrzeb.

Pompa powinna tłoczyć objętość cieczy lub osadów odpowiednią do potrzeb (wydajność), gdyż to warunkuje jej efektywne wykorzystanie.

Transportowane medium powinno być tłoczone pod stosownym ciśnieniem (wysokość podnoszenia), co zapewnia dostarczenie go do punktu odbioru pod oczekiwanym ciśnieniem. Stąd wniosek, że moc pompy musi być odpowiednio dobrana do pożądanej wydajności i wysokości podnoszenia. Każda pompa ma pewien przedział wydajności i wysokości podnoszenia, w którym może pracować. Jeśli pompuje wodę na maksymalną wysokość, to jej wydajność spadnie i na odwrót.
Optymalna wydajność, wysokość podnoszenia i sprawność pomp zależą od rzeczywistych wymogów eksploatacyjnych wynikających ze specyfiki pompowanej cieczy.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pompa

Przenośniki cieczy

Pompa ? urządzenie służące do wytworzenia różnicy ciśnień między stroną ssawną (wlotem do pompy) a tłoczną (wylotem z pompy), umożliwiającej transport cieczy lub osadów.
Działanie pompy polega na przekazaniu cieczy siły mechanicznej przez wirnik, tłok lub membranę, celem jej sprężenia1. Aktualnie wszystkie przenośniki cieczy nie mające tłoka, membrany, łopatek, lub wirnika nie zaliczają się do pomp, mimo posiadania w nazwie słowa pompa.
Jako przykłady dawnych pomp podawane są przenośniki cieczy, stanowiące nierozłączny element z silnikiem, np.
parowy podnośnik wody i jego odpowiednik spalinowy, w których czynnik roboczy np.
para wodna bezpośrednio przekazuje energię cieczy.
Ponieważ parowe i spalinowe podnośniki wody mają jedynie znaczenie historyczne, przeważnie nie umieszcza się ich w klasyfikacji, albo nie zalicza do pomp.
Podobnie jest ze śrubą Archimedesa. W każdym przypadku, by pompa mogła pracować, musi być zalana, co oznacza, że przestrzeń robocza pompy oraz rurociąg ssawny musi być wypełniony cieczą i odpowietrzony w momencie rozruchu pompy.
Wyjątkiem od tego są pompy samozasysające. Także niektóre pompy wyporowe, charakteryzujące się wysoką szczelnością oraz umieszczone w układzie pompowym o niewielkiej wysokości ssania są w stanie rozpocząć pracę bez wcześniejszego zalania rurociągu ssawnego. Pompy charakteryzują następujące parametryŹródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pompa

Biorąc się do pracy nad własnym domem

naprawa pomp hydraulicznych Jeżeli naszym zadaniem jest remont domu, w którym nie ominą nas zadania związane z hydrauliką siłową, to wiedzmy, że jeżeli sami nie mamy doświadczenia, lepiej nie pakować się do pracy nie mając o niej szerszego pojęcia, gdyż może się to zakończyć absolutną klęską.
Zalany dom, nieszczelności i wiele innych, przykrych historii lepiej jest sobie oszczędzić.

Dzięki dobremu hydraulikowi szybko i bezpiecznie zapewnimy sobie komfortowe korzystanie z naszego domu.

Czasem wystarczy popytać znajomych, rodzinę czy sąsiadów, a dobry ekspert się znajdzie prędzej niż myśleliśmy. Naprawdę watro takiemu człowiekowi zaufać niż samemu ryzykować i wplątać się w niepotrzebne problemy. .